Ženské pohlavie a práva
Ženy tvoria početnejšiu skupinu obyvateľov než muži. Voláme ich nežnejšie pohlavie, aj keď mnohokrát musia byť v niektorých aspektoch alebo obdobiach fyzicky či psychicky silnejšie než muži, napríklad počas pôrodu. Keď ženy žijú naplnený a bezpečný život, môžu naplno využiť svoj potenciál a šíriť okolo seba lásku. Keď sa cítia šťastné, môžu byť produktívnejšie, pracovať,pomáhať iným a vychovávať deti. Sú motiváciou mužov sa stať lepšími a pracovať viac.
Možno sa pýtate, načo ženy bojujú ešte aj o ženské práva, keď existujú aj ľudské práva. Realita bohužiaľ ukazuje, že práva sú mnohým upierané vo svete aj práve kvôli tomu, že je niekto ženského pohlavia. V ideálnom svete by sa to diať nemalo, pretože právo na život, sloboda, súkromie, životné podmienky a bezpečnosť by mali byť samozrejmosť. Preto vznikli aj osobité práva žien v spoločnosti.
Mnohé talentované a inteligentné ženy zohrávajú či zohrali dôležité úlohy v ľudských dejinách. Nie všetky z nich priamo riešili ženské problémy. Hnutie za ženské práva môžu tvoriť obe pohlavia, pracujú na zlepšení života žien ako skupiny v spoločnosti. V histórii mali ženy ťažší život, pretože v tradičnej spoločnosti mali miesto najmä v domácnosti, ako manželky a matky. Niektoré boli prakticky neviditeľné a ich hlas nebol vypočutý. Aj napriek tomu sa niektoré uplatnili v kultúrnom a politickom živote a zapísali do histórie. Samozrejmosťou boli aj ženské aktivistky.
Feminizmus je dnes kontroverznou témou, pretože každý človek má o ňom inú predstavu. V každom období však riešil rôzne problémy. Ženy stále bojujú za rovnosť, podarilo sa im vybojovať právo voliť a vzdelávať sa. Je to lepšie aj s diskrimináciou na pracovisku a vo všeobecnosti aj s právom umelého prerušenia tehotenstva, no bohužiaľ nie vo všetkých krajinách. To však ženy ale aj mužov neodradí za boj toho, čo by malo byť už dávno samozrejmosťou.