Zelené banány pre zdravú krv
Banány s názvom plantain, u nás nepatria k bežne používanému ovociu. Narazíte na nich aj pod názvom zeleninový banán. V porovnaní s tými klasickými, sú o dosť väčšie a majú i pevnejšiu šupku. Dorastajú až do dĺžky tridsiatich centimetrov. Majú sýtozelenú farbu a po dozretí takmer úplne zhnednú. Vyzerajú v podstate rovnako, ako staré banány. Pre vysoký obsah škrobu, sa nehodia ani tak na konzumáciu v surovom stave, ale na varenie.
Pri tepelnej úprave sa nerozpadnú , nerozvaria a ani ich chuť nestráca na kvalite. Na takéto spracovanie sa používajú ešte zelené plody. Tie hnedé sa dajú zjesť aj čerstvé. V ich domovine slúžia na prípravu špeciálnej kaše, nazývanej „fufu“, ako príloha k mäsitým pokrmom, alebo ako náhrada zemiakových chipsov. Na niektorých miestach sa z nich dokonca vyrába pivo. Pripraviť sa z nich dá však i múka, ktorá je výbornou alternatívou pre ľudí s neznášanlivosťou na lepok. Napríklad v juhovýchodnej Ázii patria k nenahraditeľnej surovine, ktorú si domáci cenia hlavne kvôli vysokej výživnej hodnote. Plantain banán, by sme si preto aspoň raz za čas mali dopriať i my.
Tieto banány obsahujú vysoké množstvo vitamínu B6, jeden z najdôležitejších vitamínov pre náš organizmus, teda céčko a tiež vitamín K. Sú bohaté taktiež na beta-karotén a kyselinu listovú. Tá je pre náš organizmus nevyhnutná. Stojí za všetkými procesmi bunkového delenia a vplýva na rast a vývoj bielych krviniek. Vysoký obsah železa je ďalším plusom týchto banánov. Náš organizmus ho potrebuje na správny prenos kyslíka v organizme, podporu a výživu enzýmov v dýchacom ústrojenstve a tvorbu červených krviniek. Práve kvôli týmto vlastnostiam sú plantínky výborným prostriedkom na udržiavanie správnej krvotvorby. Nachádzajú sa v nich však aj iné minerály. Napríklad nenahraditeľný horčík, zinok, jód, selén a fosfor. Jednoducho všetko, čo nás organizmus nevyhnutne potrebuje.