Zabráňte vyťahovaniu zeleninových priesad
Ak pestujete zeleninu z vlastných priesad, ktoré si pripravujete priamo zo semienka, môžete sa stretnúť so situáciou, že sa začnú príliš vyťahovať. Problémom nie je iba to, že takéto rastlinky nevyzerajú pekne. Hlavným mínusom je, že sú príliš slabé, jemné a aj vaša úroda nemusí byť tak bohatá. Poďme sa pozrieť na to, ako tomuto javu zabrániť.
Príliš veľa živín
Pôda, do ktorej vysievate semená nesmie byť príliš výživná. S vyťahovaním priesad sa stretávajú najmä tí ľudia, ktorí na výsev používajú klasický záhradnícky substrát. Vhodnejší je ten špeciálny na výsev. Ak nechcete zbytočne míňať peniaze, môžete použiť pôdu z kvetináčov, ktorá sa vám zvýšila pri presádzaní izbových rastlín. Tie z nej totiž živiny už dostatočne vyťahali.
Svetlo z jednej strany
Druhým problémom je svetlo. Nie ani tak to, že ho majú mladé rastlinky málo, ale fakt, že pri umiestnení na parapetnej doske, na nich dopadajú slnečné lúče iba z jednej strany. Tento problém môžete vyriešiť dvoma spôsobmi.
- Nádoby s priesadami každý deň otáčajte.
- Na parapetnú dosku pripevnite kúsok pevnejšieho kartónu a stranu, ktorá smeruje k priesadám oblepte alobalom, alebo hliníkovou lepiacou páskou. Tak sa bude svetlo, ktoré preniká cez okno prirodzene odrážať, takže sa rastliny nebudú ťahať za slnkom iba na jednu stranu.
Nočná verzus denná teplota
Väčšina semien klíči pri teplote pätnásť až osemnásť stupňov. Vyššie teploty potrebuje naozaj len zopár druhov zeleniny, napríklad taký baklažán. V miestnosti kde priesady pestujete, by preto nemalo byť príliš teplo. hlavné je to, aby ste teplotu znížili počas noci. Práve vysoké nočné teploty spôsobujú nadmerné vyťahovanie rastliniek. Po tom, ako majú dva pravé lístky im v noci stačí aj dvanásť stupňov, takže buď stiahnite radiátor, alebo nechajte otvorené okno na vetračku.