Ako vyčistiť pripálený hrniec alebo panvicu
Ak ste niekedy pripálili spodnú časť hrnca alebo panvice, keď ste varili, nebojte sa: existuje jednoduchý spôsob, ako odstrániť tie tmavé zažraté spáleniny. Tu je jednoduchý návod, ako na to.
Ako odstrániť spáleniny z hrnca a z panvice:
1. Naplňte svoj hrniec horúcou vodou a niekoľkými kvapkami prostriedku na umývanie riadu ako napríklad saponát alebo jar. Potom položte hrniec naplnený mydlovou vodou na sporák a nechajte vodu v ňom ohriať.
2. Hrniec nechajte na sporáku asi 15 minút alebo prípadne aj dlhšie (v závislosti od toho, aká zlá je spálenina na dne hrnca) a použite špachtľu na to, aby ste tú spáleninu odstránili a zošúpali , ako sa bude zmäkčovať.
3. Keď už je všetka spálenina odstránená z povrchu hrnca, vyprázdnite ho a vyčistite ho poriadne hubkou na riad alebo drôtenkou.
4. Ak je to hrniec alebo panvica z nehrdzavejúcej ocele, použite čistiaci prostriedok, ktorý je určený pre nehrdzavejúci oceľ, aby sa obnovil jeho lesk. Majte na pamäti, že v závislosti na tom, ako bol hrniec spálený, môže sa na dne hrnca stať nejaká zmena farby alebo sa môže dno odrieť (vôbec to neprekáža, pokiaľ to nie je priveľa)
Pri odstraňovaní spáleniny nečakajte, odstráňte ju radšej hneď aby na dne hrnca nezaschla. Ak to urobíte hneď, ušetríte aj veľa času. Nebudete musieť hodiny drať tú spáleninu z dna hrnca.
3 spôsoby, ako zabrániť popáleniu
1. Ak znížite teplotu pri varení, váš hrniec alebo panvica sa pravdepodobne nespália. Varte preto jedlo na nižšej teplote. Hlavne pri varení pudingu, krupicových kaši a podobne.
2. Používajte nádoby z nehrdzavejúcej ocele alebo liatiny, ak varenie požaduje vysokú teplotu. Najdôležitejšie je to pri varení hovädzieho alebo bravčového mäsa.
3. Miešajte jedlo pri varení pravidelne aby sa na dno hrnca neprilepilo a potom následne nestvrdlo.
S týmito tipmi ušetríte v kuchyni veľa času a úsilia. Lepšie je sa spálenine vyhnúť, ako ju potom riešiť.