Kompostovanie – prečo a ako


Kompostovanie na záhradách je bežným javom, starý záhradkári si záhradu bez kompostu ani nevedia predstaviť. Prečo je to tak a prečo by sme mali kompostovať? V prvom rade sa musíme zamyslieť, prečo je pre nás kompostovanie vlastne prínosom a čo z neho môžeme mať. Kompostovanie je proces, počas ktorého sa z bioodpadov stáva ideálne a vyvážené prírodné hnojivo. Teda dobre známy kompost. Toto má svoje využitie nielen vo forme zníženia vývozu bioodpadu a odbremenenia domácnosti od zberu bioodpadu do nádob, v ktorých kvasí a rozširuje nepríjemný zápach. Okrem toho je ideálnym hnojivom pre naše záhony. Bez zbytočnej chémie a používania umelých látok. Možno sa zdá kompostovanie na záhradách ako niečo, čo poznáme už roky a dnes už táto činnosť nie je moderná…

kompostovanie

Opak je pravdou, kompostovanie je v 21. storočí aktívnou formou znižovania dopadov použitia chemických prostriedkov v ekosystéme. Je teda iba na človeku, či sa rozhodne svoj odpad využiť a podporiť prirodzený proces kolobehu prírody, alebo jednoducho a bez námahy bude naďalej zahlcovať skládky zbytočným odpadom. My si jednoznačne volíme cestu uvedomelého človeka modernej doby, ktorý vie, aké pozitíva mu z kompostovania prichádzajú. Výber kompostéra je na každom človeku samostatne, každý má svoje osobné preferencie, ako má kompost vyzerať. Niekto volí väčšie plastové kompostéry. Iný dáva prednosť voľnému kompostovaniu. Kde je tá správna rovnováha? Rozhodne v oboch prípadoch. Aby ste vytvorili prvotriedny kompost nepotrebujete drahé špeciálne nádoby. Ideálne je niečo medzi tým…

bez chémie a plné živín

Tip: Rozhodne sa pri vytváraní miesta pre kompostovanie vyhnite uzavretým nádobám. V týchto prípadoch sa nejedná o rýchlejšie a kvalitnejšie kompostovanie. Ide o to, že kompost musí ,,dýchať,,. V opačnom prípade miesto vytvárania živín a pozitívnych látok pre pôdu, vytvárame sparené zbytky bioodpadu. Za následok máme nepríjemný zápach a kompostér, ktorý sa doslova bojíme otvoriť. V uzavretom priestore, plnom vlhka a v letných mesiacoch aj tepla sa miesto výživy tvorí pleseň a rôzne formy mikroorganizmov sa premnožujú v tomto pre nich ideálnom prostredí. Lepšou varianou je zvoliť si buď voľný kompost. Teda miesto ohraničené z troch strán, kde bioodpad ukladáme. Alebo kompostér bez vrchnáka s riadnym vetraním. 

You may also like...